Puhas töö: Kariibi mere varem rohelised saared on pärast Irma üle pühkimist tumepruunid

 (26)
Puhas töö: Kariibi mere varem rohelised saared on pärast Irma üle pühkimist tumepruunid
NASA

Orkaanituuled ja lendav merevesi on paljude Kariibi mere saarte välimust üsna radikaalselt muutnud. Kosmosest tehtud piltidelt näeme nüüd, mil pilved on hajunud, et saarte lopsakast rohelusest pole enam suurt midagi järel.

Orkaan tappis vähemalt 33 inimest ja tugevaima hoobi said Barbuda ja St. Martini saared. NASA Earth Observatory piltidel, mille on teinud satelliit Landsat 8, on endiste rõõmsalt haljendavate saarte asemel pruun tühermaa.

Miks saared piltidel sellist värvi on? Üks põhjus on see, et orkaan juuris saarte taimestiku mullast välja, kirjutab Kathryn Hansen NASA Earth Observatoryst. Lisaks võis soolane vesi, mille torm saartele kandis, kuivatada krõbepruuniks neid lehti, mis veel okste külge jäänud olid.

NASA

Virgin Gorda saarest tehtud pildil näib saart ümbritsev vesi heledam kui enne, tõenäoliselt seetõttu, et lainetav vesi hajutab valgust paremini kui rahulikult seisev.

NASA

Väike, 160 ruutkilomeetri suurune Barbuda (see saar on meie Muhust natuke pisem) sai erakordselt tugevaid kahjustusi. Umbes 95 protsenti ehitistest saarel said vähemal või rohkemal määral kahjustusi.