Põgenesid vulkaani eest? Aafrika mudaväljalt leiti arvukalt ürgaegseid jalajälgi

 (11)

Teadlased on Tansaanias Natroni järve kaldal tuvastanud ja katalooginud eriti haruldase leiu: suure komplekti hästisäilinud inim-jalajälgi, mis jäeti sealsesse pinnasesse millalgi 5000–19 000 aastat tagasi.

Uurijad leidsid rohkem kui 400 jalajälge tenniseplatsist veidi suuremalt territooriumilt Engare Sero tumehallil mudatasandikul. Kusagil mujal Aafrikas pole seni nii palju muistsete inimeste jälgi leitud, mis teeb avastuse eriti tähelepanuväärseks nende teadlaste jaoks, keda huvitavad nüüdisaegse inimliigi kujunemisloo üksikasjad.

Mõned jalajälgedest paistavad olevat kuulunud inimestele, kes jooksid läbi muuda kiirusega 7,5 km tunnis või kiiremini. Üks komplekt jälgi kuulus kummalise, tõenäoliselt murdunud suure varbaga isikule. Suurem kogum jälgi viitab peamiselt naistest ja lastest koosnenud tosinapealisele inimsalgale, kes rändasid üle mudavälja edelasse teadmata sihtmärgi poole. Muda on jäädvustanud nende sammud hämmastava täpsusega, säilitades koguni jalgadelt iga sammuga langenud mudapiiskade langemise punktid.

Avastus on eriti huvitav seetõttu, et jälgede hulk ja varieeruvus on suured, pakkudes tavatult üksikasjalist pilguheitu meie Aafrika esiisade ja -emade kunagisele elule-olule.

Mõne tunni või päeva jooksul pärast jälgede jätmist kuivas mudane pinnas, talletades jäljelohud murenenud koorikusse. Räbuvool mattis jalajäljed vähemalt 10 000 kuni 12 000 aastat tagasi, säilitades neid tänase päevani uurijaile avastamiseks.

Mudapinnalt jalajälgede lähedusest leitud teokarp võimaldas töörühmal dateerida avastuse ajavahemiku kõige lähema võimaliku perioodi, paigutades jäljed viimaks kusagile 5000 kuni 19 100 aasta tagusesse minevikku.