Paljulapselistel putukaperedel napib tänavu toitu ja vett

 (2)
Sügislilled ja põõsad
Kimalane astril. Foto: Vallo Kruuser

Kuum suvi on kiirendanud putukate elutsüklit, kirjutab ERR Novaator. Näiteks kimalased on jõudnud ühe põlvkonna asemel juba kaks üles kasvatada, aga samas ei pruugi kõigile piisavalt toitu ja vett jätkuda.

Kui suvi on kuum ja kuiv, siis õitsevad nii looduslikud kui kultuurtaimed kiiremini ära. See aga tähendab, et mesilased jäävad toidupuudusesse. Kui kodumesilaste puhul saab mesinik alustada lisatoitmist, siis metsmesilaste ehk kimalaste puhul see kõne alla ei tule.

Eesti Maaülikooli tolmeldajate toitumiskäitumise ja putukate füsioloogia teadur Reet Karise sõnul on kimalastel toidunappuse korral ainus võimalus see, et nad on sunnitud oma pere normaalse elutsükli natuke kiiremini ära lõpetama ja vajadusel kasvõi juba talvekorterisse siirduma.

"See tähendab seda, et augustis-septembris võib meil looduses ja ka koduaias õite peal natuke tavapärasest vähem looduslikke mesilasi näha olla. Aga pikemas perspektiivis see väga hull ei ole, sest mesilased juba on talvekorteris ja valmistuvad järgmiseks aastaks," rääkis Karise ERR-ile.

Kuum ilm paneb proovile inimese kohastumisvõime
Mõnevõrra võib see mõjutada perede arvukust, sest mida pikem on pere arenguperiood, seda rohkem on seal võimalik uue aasta isendeid toota, lisas ta.

Loe lähemalt ERR Novaatorist.