Nokk kinni, saba lahti: Antarktika jääkoorik ulatub kaugemale kui ei kunagi varem

 (83)

Miljonite aastate taha inimene küll ei näe, aga nii kaua kui Antarktika jääkilpi on mõõdetud, pole ta kunagi nii kaugele ulatunud, kui tänavu 22. septembril. 19,51 miljonit ruutkilomeetrit jääd, mis kattis ja ümbritses Antarktikat, ületas kõiki varasemate mõõtmiste rekordeid.

Antarktika jääkoorik septembris. NASA Earth Observatory

Arktika sulab, Antarktika jäätub

Maakera on selgelt kaldu. Inimasustus, ka tööstus oma suitsevate korstende ja autodemass oma heitgaasidega koondub peamiselt põhjapoolkerale. Ja nii sulab põhjapoolust kattev jääkoorik üha kiirenevas tempos, kuna kliima soojenemine mõjutab põhjapoolkera otseselt. Mullu septembris kattis jää Arktikas vaid 3,41 miljonit ruutkilomeetrit, tänavu 5,1 miljonit ruutkilomeetrit. Veel 1980. aastal oli jääkooriku maksimumulatuseks 15,6 miljonit ruutkilomeetrit.

Seotud lood:

Vastupidist tendentsi on aga näha Antarktikas, kus põhjapoolkera soojenedes on hakanud kliima hoopis jahenema, hoolimata sellest, et osooniauk Antarktika kohal hooajati suureneb ja kahaneb. Varem seletati ka sealsete jäämägede lahtimurdumist kliimasoojenemisega, aga vähemalt see nähtus on viimastel aastatel taandunud.

Varasem Antarktika jääkooriku laienemise rekord oli mullune 19,44 miljonit ruutkilomeetrit, teatab NASA, nüüd on see siis ületatud. Andmestik algab küll pihta alles 1978. aastast.