Neurasthenia estonica ja need teised diagnoosid, mida meie esivanematele pandi

 (34)
<em>Neurasthenia estonica</em> ja need teised diagnoosid, mida meie esivanematele pandi
Harku alaealiste kurjategijate koloonia kasvandikke uuris kohtuarst Hans Madissoon, kelle arvates kurikalduvused olnuks kaasasündinud. Madissoon oli ka see teadlane, kes veel 1925. aastal avaldas uurimuse, milles arvas end tõestanud olevat, et koos eenovaator.err.ee

Kes on omad ja kes on võõrad Eesti mõtteloos? Selle üle arutlevad teadlased täna Tartu ülikooli konverentsil. Teiste seas räägib TÜ meditsiiniajaloo lektor Ken Kalling Neurasthenia estonicast ja teistest „diagnoosidest“.

Fotogalerii ERR Novaatoris

Neurasteenia tähendab meditsiinisõnastiku kohaselt psüühilise ja füüsilise stressi nõrka taluvust, milline ilmneb väsimuse, unetuse, ärritatuse ja erinevate somaatiliste häiretena. Selline „närvinõrkus“ arvati iseloomustavat suurt osa meie esivanemaid sada aastat tagasi.

Kõlas ka termin Hysteria estonica. Kuivõrd need hinnangud lähtusid pahatihti eesti enda mõttemeeste sulest, võib oletada, et tegemist oli alles kujunemisjärgus rahva alaväärsustunde väljendusega.

Õigupoolest saadi toonagi aru, et eestlaskond oli rahvusliku ärkamise käigus suuri edusamme teinud. Küsimus oli pigem: „Kuidas edasi?“. Vastuse leidmisel kiputi ajastule omaselt usaldama liigselt loodusteadustel põhinevaid ideoloogiaid.
Loe edasi ERR-i leheküljelt