Napoli lähistel asuv supervulkaan hakkab ärkama

 (53)
Napoli lähistel asuv supervulkaan hakkab ärkama
Teadlaste sõnul on Campi Flegrei ärkamas. (Foto: AFP / Scanpix)

Itaalia ja Prantsusmaa teadlased avalikustasid oma pikaaegse uuringu tulemused, mille kohaselt on Napoli linna lähistel asuv kaldeera taas üles ärkamas ning lähenemas kriitilisele survepunktile, mis omakorda võib tuua kaasa aktiivse supervulkaani.

Campi Flegrei ehk Põlevad Väljad on umbes 150 ruutkilomeetri suurune ala, mis osaliselt asub ka mere all. Piirkonda on juba pikemat aega ohtlikuks peetud, eriti seetõttu, et Campi Flegrei ja Napolist idas asuva Vesuuvi vulkaani magmakambrid võivad olla omavahel ühendatud, kirjutab ERR Novaator.

Piirkonna vulkaanilisest aktiivsusest annab tunnistust ka mütoloogia - näiteks peetakse Solfatara kraatrit tulejumal Vulcanuse koduks.

Nüüd on teadlased teinud esimest korda kindlaks selle piiri, mille ületamise korral tungivad sügavustes pulbitsevad laava ja vulkaanilised gaasid tohutu intensiivsusega maapinnale.

Hetkel pole siiski võimalik täpselt öelda, millal selline sündmus võib aset leida, küll on aga kindel, et selle tagajärjed oleksid katastroofilised - otseselt Campi Flegrei alal elab kokku umbes pool miljonit inimest, lähipiirkonnas on elanikke veelgi rohkem.

Supervulkaani purske tagajärjed - kas või vulkaanilise tuha leviku näol - võivad aga olla ülemaailmsed.

Seotud lood:

Campi Flegrei aktiivsuse kasvu on täheldatud juba 2005. aastast saadik ning muutused maapinnas ja madalama taseme seismiline aktiivsus on viimasel ajal sagenenud.

Loe täisteksti saidil ERR Novaator!