Mis on vahet krokodillil ja alligaatoril, kaimanil ja gaavialil

 (5)
Krokodill Lõuna-Aafrikas
Krokodill Lõuna-AafrikasReuters / Scanpix

Kõik alligaatorid kuuluvad küll krokodilliliste seltsi, aga kõik krokodillid pole alligaatorid. Kokku on krokodilliliste hulgas 23 liiki, ning nende eelkäijad olid olemas juba dinosaurustega samaaegselt, hiljemalt 83,5 miljonit aastat tagasi. Geneetililselt on nad arenenud samadest saurustest kui linnudki.

Kuidas ikka teha vahet krokodillide, alligaatorite või näiteks kaimanite ja gaavialide vahel?

1. Krokodilli hambad paistavad lõuast peaaegu kogu ulatuses välja. Krokodillide asualaks on Aafrika, Austraalia ja Ameerika niiskemad kohad. Perekonda kuulub 15 liiki. Kuulsaim neist, niiluse krokodill (Crocodylus niloticus) elab Kirde- ja Ida-Aafrikas, ning suurim, keda mõõta on õnnestunud, oli 6,47 meetrit pikk ja kaalus enam kui tonni.

2. Alligaatori koon on peenem ja otsast ümaram, mis võimaldab tal oma lõugu ka palju tõhusamalt kinni vajutada. Hambad suletud suust seega välja ei paista. Alligaatorid elavad enamasti USA lõunaosas (Alligator mississippiensis) ja Hiinas (Alligator sinensis) ja nad pole nii agressiivsed kui krokodillid. Mississippi alligaatorid kasvavad tavaliselt 3-4 meetri pikkuseks ja kaaluvad ligemale pool tonni.

Seotud lood:

3. Kaimanite seitse liiki kuuluvad alligaatorite perekonda, ja nad on tavaliselt väiksemat kasvu võrreldes teiste krokodillilistega. Kehapikkuseks 2-3 meetrit, ja kehakaalult jäävad nad alla enamikule inimestest. Asualaks Lõuna- ja Kesk-Ameerika. Kuid nad on üsna agressiivsed loomad. Öeldakse, et kui kaimanid kasvaks sama suureks kui krokodillid, siis inimestele enam Ameerikas ruumi ei oleks.

4. Gaavialid (Gavialis gangeticus) elavad peamiselt India subkontinendi jõgedes, ning kuigi nad kasvavadki tavaliselt pikemaks kui krokodillid (rekordiks küll "vaid" 6,25 meetrit, kehakaaluks kesmiselt 160 kg), nad inimesi eriti ei ründa. Kuna gaavialid toituvad rohkem kaladest, siis nende koon on ka oluliselt kitsam.