Miks puuviljad riknevad? Mädanevates viljades käib vihane sõda

 (1)

Hammustades seest mädanenud õuna või maitstes käärima läinud marju sülitame need vastikustundega välja. Sel hetkel jääme toidu nimel peetavas lahingus bakteritele ja seentele alla.

Vahendab Novaator

Teooria mikroorganismide ning suuremate loomade vahel käiva kibeda toidusõja kohta pakkus 1977. aastal välja USA teadlane Daniel Janzen. Tol ajal Michigani ülikoolis töötanud ökoloogis tekitasid riknenud avokaadod mõtte, et seened ja bakterid muudavad toidu suuremate elusolendite jaoks võimalikult eemaletõukavaks ja tagavad nii endale rikkaliku toidulaua.

Loodusvaatlused kinnitavad, et mädanevad puu- ja aedviljad on bakteriparadiis, suuremad loomad aga eelistavad enamasti riknemata vilju. Matemaatikutel pole siiani õnnestunud Janzeni oletust tõestada.

Loodud mudelite põhjal peaksid toitu mädandavad bakterid välja surema, sest puuviljade rikkumine kulutab liigselt energiat. Kui see on nii, pole mädaneva pirni või õuna ebameeldiv maitse mõeldud mitte inimese ja teiste loomade peletamiseks, vaid on tekkinud täiesti juhuslikult.
Loe pikemalt Novaatorist