Meremehe silmamuna - imeilus üherakuline organism


Meremehe silmamuna - imeilus üherakuline organism
Meremehe silmamunaAlexander Vasenin/Wikimedia/CC BY-3.0

Troopilises ja subtroopilises kliimavöötmes asuvatest ookeanidest võib korallide vahelt leida kummalisi olendeid, keda on nimetatud meremehe silmamunadeks (Valonia ventricose). Tegemist on uskumatult laheda vetikalisega, kes on üks suurimaid üherakulisi organisme maailmas, kirjutas Science Alert

Tavaliselt on üherakulised organismid oluliselt väiksemad, kuid niinimetatud meremehe silmamunadel on teatud omadusi, mis võimaldavad neil kasvada kuni viie sentimeetri suuruseks.

Koolis on meile õpetatud, et rakud nii suureks ei kasva. Tavaliselt see nii ongi, aga meremehe silmamuna on selles osas erand.


Need organismid sisalavad mitmeid tsütoplasmaatilisi domeene, millest igaühel on oma tuum ja kloroplastid. Seetõttu, kui prooviksime meremehe silmamuna katki teha, siis laguneks see osadeks, millest igaühest võib kasvada n-ö uus täiuslik organism. Seda põhjusel, et neil peab täiesti uueks silmamunaks kasvamiseks olema ainult üks tuum.

Kuna need organismid paljunevad tõesti kergesti ja kiiresti, siis akvaariumis võivad nad palju probleeme põhjustada. Ent meresügavustes, omas keskkonnas on nad imeilusad vaadata ning toovad rõõmu neile, kes troopilistes vetes sukeldumas armastavad käia.