Meie kehas leidub universumi noorusaegadest pärit raua-aatomeid

 (11)
Suzaku satelliit kaardistas röntgenkiirgust Perseuse galaktikaparve eri suundades. Sinine tähistab nõrgemat kiirgust ja punktiirjoon galaktikaparve piire. Foto: NASA/ISAS/DSS/A. Simionescu  et al.
Suzaku satelliit kaardistas röntgenkiirgust Perseuse galaktikaparve eri suundades. Sinine tähistab nõrgemat kiirgust ja punktiirjoon galaktikaparve piire. Foto: NASA/ISAS/DSS/A. Simionescu et al.

Raud ja paljud teised eluks vajalikud elemendid pärinevad umbes 10 miljardi aasta tagustest supernoovaplahvatustest. Sellisele järeldusele jõudsid Jaapani ja USA satelliidi vaatlusandmeid analüüsinud teadlased.

Vahendab Novaator

2005. aastal kosmosse lennutatud satelliit Suzaku teeb vaatlusi põhiliselt röntgenlainepikkuses. Selle uurimismeeskond vaatles rauale iseloomulikke spektrijooni Perseuse galaktikaparves, mis asub Maast ligikaudu 250 miljoni valgusaasta kaugusel.

Teadlasi huvitas, kui palju leidub rauda erinevates galaktikates. On teada, et täheplahvatused paiskavad tähtede sisemusest maailmaruumi raskeid keemilisi elemente. Nende levikumustri ning galaktikate vanuse põhjal on võimalik teada saada, millal hakkasid keemilised elemendid universumis levima.

Loe edasi Novaatorist