Maailma enimreostunud saare randa on tänaseks loksunud kümneid miljoneid plastesemeid

 (13)
Maailma enimreostunud saare randa on tänaseks loksunud kümneid miljoneid plastesemeid
Kole ja kurb rand Hendersoni saarel. AP

Ehkki plastikut taaskäideldakse üha enam, satub suur osa sellest siiski maailmamerre. Lisaks sellele, et ookeanides moodustuvad hiiglaslikud plastprügist saared, kandub osa prahist ka randadesse - ning eraldatud Hendersoni saar on kõige dramaatilisem näide.

Saar on osa UNESCO maailmapärandi nimistusse kuuluvatest Pitcairni saartest Vaikse ookeani lõunaosas ja asub umbes poolel teel Uus-Meremaa ja Peruu vahel. UNESCO andmeil on Hendersoni saar üks parimaid näited korallatolli ökosüsteemist. Seal elasid 12-15 sajandil polüneeslased, aga pärast seda aega pole seal inimesi viibinud. Sellest hoolimata pakub saar huvi bioloogidele, kuna see on koduks kümnele taime- ja neljale linnuliigile, mida kusagilt mujalt maailmast ei leia.

Plastanumas varjupaiga leidnud krabi. AP
Seotud lood:

Hoolimata inimeste puudumisest ja erakordsest eraldatusest (lähim kontinent asub 5000 km kaugusel) selgitas hiljutine uuring välja, et saare rand on kõige tihedama plastisaastega rand maailmas. Kokku on seal arvutuste järgi minimaalselt 37,7 miljonit erinevat eset kogumassiga 17,6 tonni- Terves maailmas toodetakse selline kogus plastikut iga 1,98 sekundiga, ütleb Ars Technica. Ning see on veel tagasihoidlik hinnang, kuna uuringut tehes võeti arvesse vaid sellised prügiosakesed, mille läbimõõt oli enam kahest millimeetrist ja mis olid pealmise kümne sentimeetri rannaliiva sees.

Veel arvutati, et igale meetrile saare rannast kandub ühes päevas 26 uut plasteset.