Maailm on ebavõrdsem kui kunagi varem ja see võib olla paratamatu

 (22)
Seitse tuhat eurot sularaha
Seitse tuhat eurot sularaha,Foto: Sven Arbet

Majanduslik ebavõrdsus on suurem kui kunagi varem. Pool maailma rikkusest on hiljutise raporti alusel koondunud ühe protsendi elanike kätte. ERR Novaator vahendab, et kümneid inimühiskondi uurinud arheoloogide ja antropoloogide sõnul on tegu 10 000 aasta eest alanud paratamatu sündmuste ahela kulminatsiooniga.

„Suurel ebavõrdsusel võivad olla omad negatiivsed kõrvalmõjud. Äärmustesse kaldudes muutub see revolutsioonide ja riikide kokkukukkumise kasvulavaks. Kuid teatud tasandil viitab see, et ühiskonnal läheb hästi – kuskil tekib mingi ülejääk. Näiteks on ühiskond Gini alusel väga võrdne ka end põlluharimisest elatavas inimrühmas, kes end selle toel vaevalt elus hoiab,“ märkis Tim Kohler, Washingtoni ülikooli antropoloogiaprofessor ERR Novaatorile antud intervjuus.

Enam kui sajandi eest itaalia sotsioloogi Corrado Gini välja töötatud indeksi kohaselt valitseb ühiskonnas täielik võrdsus, kui selle väärtus on 0 ja 1, kui kogu jõukus on koondunud ühe inimese kätte. Hiljutises töös reastas Kohler ebavõrdsuse alusel viimase 10 000 aasta jooksul eksisteerinud 63 ühiskonda. Sellele arvulise väärtuse andmiseks keskendus töörühm inimeste elamute suurusele.

Tulemused on ühesed. Mida keerukamaks muutus ühiskond, seda suuremaks muutus reeglina selles valitsev ebavõrdsus.

Loe edasi ERR Novaatorist.