Lilled muudavad kliimamuutuse tõttu värvi


Lilled muudavad kliimamuutuse tõttu värvi
Kausikujulistel ja päikesele valla oleva õietolmuga lilledel, näiteks tulikatel, tõusis UV-pigmendi sisaldus osoonikihi hõrenedes. Pildil mürktulikas (Foto: Vikipeedia / Ivar Leidus)

Maakera floora ja fauna on kliimamuutusega toimetulekuks kolinud uutesse elupaikadesse ning nihutanud isegi oma sigimisperioode.

Nüüd näitab värske uuring, et lilled on viimase 75 aasta jooksul tõusva temperatuuri ja hõreneva osoonikihiga toimetulekuks vähendanud oma kroonlehtedes ultraviolettvalgust neelava pigmendi sisaldust, kirjutab ERR Novaator.

Lillede UV-pigmendid on inimsilmale nähtamatud, ent need tõmbavad ligi tolmeldajaid ja toimivad taimede jaoks omalaadse päikesevarjuna, ütleb USAs asuva Clemsoni ülikooli taimeökoloog Matthew Koski.

Nii nagu UV-kiirgus võib inimestele kahjulik olla, võib see kahjustada ka lillede õietolmu. Mida rohkem sisaldavad lille kroonlehed UV-kiirgust neelavat pigmenti, seda vähem jõuab kahjulikku kiirgust tundlike taimerakkudeni, vahendab Science.

Koski ja ta kolleegid leidsid juba varem, et rohkem UV-kiirgust saavate lillede kroonlehtedes on rohkem UV-pigmenti. Enamasti olid need lilled, mis kasvavad merepinnast kõrgemal ja ekvaatorile lähemal.

Loe täisteksti saidil ERR Novaator