KUULA | Antarktika jääväljade sulamisega käib kaasas õudne ebamaine heli

 (23)
KUULA | Antarktika jääväljade sulamisega käib kaasas õudne ebamaine heli
Sel nädalal sotsiaalmeedias elevust tekitanud nelinurkne jäämägiFoto: NASA

Kui sel nädalal sotsiaalmeedias ilmunud pildid Antarktika nelinurksest jäämäest enam fantaasiat ei eruta, võib vahelduseks kuulata antarktilise jää sulamisel tekkivat heli.

2014. aastal paigutasid teadlased Antarktika Rossi saare lähistel jääkilpi sensorid, et sealset seismilist tegevust mõõta. Pärast kaks aastat kestnud andmekogumist selgus, et jääkilbi ülemises lumekihis ehk firnikihis toimub tuule mõjul praktiliselt lakkamatu vibratsioon. Sellega kaasnevat heli palja inimkõrvaga ei kuule.

Geofüüsik Julien Chaput aga proovis lindistatud heli ette mängida 1200-kordse kiirendusega ja saavutas tulemuse, mida saab kuulata Ameerika Geofüüsika Ühingu Youtube´i leheküljelt. Paljude kommenteerijate arvates sobiks see lindistus hästi õudsamat sorti ulmefilmi helikujunduseks.

„See meenutab natuke kümne laulja joodeldamist, kes kõik on eri helistikus,” märkis Chaput ise telekanalile NBC. Praktilises mõttes loodavad teadlased, et vibratsioonide tundmaõppimine aitab edaspidi paremini prognoosida ka jää „tervislikku seisundit”.

Pikemat lugu Antarktika jäämägedest ja nende sulamisest saab lugeda tänasest LP-st.