Koroonavaktsiini nimel võidakse tappa pool miljonit haid

 (16)
Koroonavaktsiini nimel võidakse tappa pool miljonit haid
Reuters/Scanpix

Tõhusa koroonaviiruse vastase vaktsiini väljatöötamine võib haide populatsioone hävitada kogu maailmas, kuna teadlased võistlevad vaktsiini tootmise nimel haidest saadud õli abil.

Hai maksast saadav aine skvaleen on kosmeetikas tihti kasutatav niisutav ja antioksüdantne koostisosa. Seda kasutatakse ka malaaria- ja gripivaktsiinides kui vahendit, mis suurendab immuunsüsteemi vastust. Juba praegu tapetakse hinnanguliselt 2,7 miljonit haid aastas nende organismis sisalduva skvaleeni pärast.

Haide kaitset propageeriv mittetulundusühing Shark Allies prognoosib aga USA raadiokanali NPR teatel, et täiendavalt võidakse tappa umbes 500 000 haid aastas, kui hai maksast pärineva skvaleeni põhine koroonavaktsiin osutub tõhusaks.

"Probleem on selles, et skvaleeni, mida kasutatakse COVID-19 vaktsiini koostisosana, nähakse kui midagi, mis on vältimatu. Testimise järel võib see muutuda „tavaliseks koostisosaks" ja midagi muud enam ei testitagi," ütles Shark Allies juht režissöör Stefanie Brendl.

Maailma Terviseorganisatsiooni andmetel oli 2. oktoobri seisuga kliinilises ja prekliinilises hindamises 193 koroonaviiruse vaktsiini. Vähemalt viis neist sisaldab haiskvaleeni.

Seotud lood:

Brendl ütles, et skvaleeni esineb sellistes toorainetes nagu oliiviõli, suhkruroog, nisuidud, bakterid ja pärm, kuid haimakstast olevat seda tootjate hinnangul odavam saada ja kogused on suuremad.

"Meie soov on, et hakkaksime alternatiive katsetama, sest pikas perspektiivis ei saa me globaalsetele vajaduste rahuldamiseks loota loomsetele ressurssidele," ütles ta.

Ookeani loomade säilitamine võib tema sõnul säilitada ülejäänud meie ökosüsteemi - ka inimesed. "Nad hoiavad meie kalavarusid tervena, säilitavad toiduahelat, hoiavad haigusi teistest loomapopulatsioonidest eemal," ütles ta.

Koroonaviirus SARS-CoV-2

  • Inimesed, kes kahtlustavad nakatumist koroonaviirusega, peaksid võtma ühendust oma perearstiga, küsima nõu perearsti nõuandeliinilt 1220 (välismaalt +372 634 6630) või koroonaviirusega seotud küsimuste jaoks loodud numbril 1247 või vajadusel kutsuma kiirabi, helistades hädaabinumbril 112.
  • COVID-19 haiguse sümptomid on sarnased gripile. Viiruse levinumad sümptomid on köha, palavik ja hingamisraskused. Parim kaitse nakkushaiguse leviku vastu on käte pesemine ja inimestega kontaktist hoidumine.
  • Vaata koroonaviirusesse nakatunute statistikat Eestis!
  • Loe lähemalt koroonaviiruse ja kehtivate piirangute kohta valitsuse erileheküljelt kriis.ee!
  • Nutitelefoni rakendus HOIA teavitab sind, kui oled olnud lähikontaktis koroonaviiruse kandjaga. Vaata lähemalt!