Kas tead, milline koer sobib universaalseks veredoonoriks pea kõigile koertele?

 (6)
Kas tead, milline koer sobib universaalseks veredoonoriks pea kõigile koertele?
Illustreeriva eesmärgiga pilt koeraninast. (Foto: Wikimedia Commons / Piotr Grzywocz)

Koerte vereloovutus käib suuresti samamoodi nagu inimeste doonorvereloovutus. Olukorra teeb keerulisemaks asjaolu, et paljud inimesed ei tea, et koeradki saavad verd loovutada, või et tõsiste õnnetusjuhtumite korral vajavad koerad doonorverd samamoodi nagu inimesed.

Muidu on kõik üsna samamoodi — koertelgi on veregrupid, iga grupp ei sobi iga teise grupiga kokku, ning mõned tõud sobivad vere loovutamiseks eriti hästi, kuna nende veri ei satu konflikti vere saaja organismiga.

Koerte veregruppide seast, mis on määratletud koerte punavereliblede antigeenide (ingl DEA; Dog Erythrocyte Antigen) tüüpide järgi, sobib universaalseks ülekandeks DEA 1.1-negatiivne veri.

Ehkki seda veregruppi leidub paljude koeratõugude esindajail, on see kõige levinumaks veregrupiks just hurtade seas.

Lisaks DEA 1.1-negatiivsele veregrupile on hurtadel kolm täiendavat omadust, mis teevad neist ideaalsed veredoonorkoerad:

* nad on suurt kasvu (väikesed koerad ei sobi hästi doonoriteks oma kasvu tõttu),

* neil on kaelal suured veenid kohe naha all, mis teeb vereloovutusprotessi lihtsamaks

* ja mis vereülekande saaja jaoks eriti soodne — hurtade vere punalible- ja hapnikusisaldus on märkimisväärselt kõrgem kui teistel koeratõugudel (sest sisuliselt on hurdad ju aretatud n-ö olümpiatasemel jooksjateks).