Kas kunstkuusk on päris kuusest keskkonnasõbralikum?

 (4)
Kas kunstkuusk on päris kuusest keskkonnasõbralikum?
Portugali pealinna Lissaboni jõulupuu. Reuters

Kõik sõltub sellest, mitu aastat kunstkuuske kasutada plaanitakse ja kui kaugele kuuse hankimiseks sõita tuleb, kirjutab ERR Novaator. Enamasti kipub võrdluses peale jääma aga ehtne ja looduses kasvanud jõulupuu.

"Mina soovitan kindlasti elusast metsast toodud kuuske. Puu on kasvanud õhust, veest ja saanud energia päikeselt. Seda loodusest ära tuues kasvab sinna uus puu asemele. Mädanemisel ja põletamisel läheb puu lõpuks süsihappegaasiks ja veeks tagasi. Me pole sellega kasvuhoonegaase juurde tootnud ja kõik on loomulikkus ringluses," sõnas Eesti maaülikooli metsakasvatuse osakonna professor Hardi Tullus ERR Novaatorile. Tehiskuuse valmistamiseks kasutatakse seevastu fossiilkütuseid. Selle käigus vabanevaid kasvuhoonegaase tagasi maapõue ei pane.

Paraku napib teaduskirjanduses mitmetahulisi analüüse, mis hindaks kunst-a päris kuuskede keskkonnamõju terve nende elukaare jooksul, alates tehisokaste valmistamisest või metsas maha raiumisest lõpetades puu müügiplatsilt koju toomisega. Loeb ka see, mis juhtub jõulupuuga pärast selle kasutamist.

Loe edasi ERR Novaatorist.