Jäämees Ötzil on Austrias sugulasi ka täna, 5250 aastat hiljem

 (15)
Jäämees Ötzil on Austrias sugulasi ka täna, 5250 aastat hiljem
Elas ta umbes 5250 aastat tagasi. Foto: Lõuna-Tirooli arheoloogiamuuseum

1991. aastal Alpidest Ötztali orust leitud muumia on inimkonna ajaloos kõige põhjalikumalt läbi uuritud surnukeha. Teame, et Ötzi nime all tuntud kütil olid pruunid silmad ja ta põdes puukborrelioosi.

Jäämehe suguseltsi leidmine on siiani kulgenud üsna vaevaliselt. Viis aastat tagasi arvasid geneetikud mitokondriaalse DNA põhjal, et Ötzi kuulus väga haruldasse geneetilisse liini ja tema sugulasi tänapäeval enam ei leidu. Vahendab Novaator

2012. aastal avaldati lõpuks Ötzi genoom. Selles uurimisprojektis osalesid ka eestlased. Y-kromosoomi geenivariantide põhjal sai selgeks, et jäämehe sugulasi võiks elada Korsikal ja Sardiinial.

Nüüd on austerlased hakanud jäämehe sugulasi otsima Ötzi kodukandist. Austria Innsbrucki meditsiiniülikooli kohtumeedikud uurisid Tirooli liidumaa 3700 veredoonori geene. Uurijad keskendusid isaliini pidi leviva Y-kromosoomi mutatsioonidele. Nende mutatsioonide levikumustri põhjal on võimalik kaardistada muistsete inimeste rändeid ja uurida, millised inimpopulatsioonid on omavahel suguluses.
Loe edasi Novaatorist