Inimmõju kasvatas Euroopa kuumalaine nägemise võimalust viis korda

 (45)
Inimmõju kasvatas Euroopa kuumalaine nägemise võimalust viis korda
Kuumalaine PrantsusmaalReuters / Scanpix

Kuigi üksikute sündmuste kliimamuutustega seostamine on veel raske, on kasvatanud inimmõju sarnaste kuumalainete esinemissagedust vähemalt viis korda ja aitas püstitada hiljuti ka uusi temperatuurirekordeid, selgub värskest analüüsist.

"Me ei saa määrata kliimamuutuste rolli veel kõigi äärmuslike ilmastikusündmuste juures, kuid kuumalainete, äärmuslike hoovihmade ja põudade puhul saame olla oma tulemustes äärmiselt kindlad," märkis ERR Novaatorile saadetud kommentaaris Friederike Otto, Oxfordi Ülikooli kliimauuringute programmi dotsent.

Võimaliku inimmõju leidmiseks kõrvutas Otto kolleegidega selle aasta juunikuus mõõdetud temperatuure varasemate mõõtmistulemustega ja kliimamudelite ennustustega. Töörühm mudeldas maailma nii koos kui ka ilma inimestest tingitud planeedi keskmise õhutemperatuuri tõusuta.

Tulemuste kohaselt näeb võrreldavaid kuumalaineid praegusel ajal Prantsusmaal keskmiselt iga 30 aasta tagant. Saja aasta eest oleks olnud nii sageli esinevad kuumalained keskmiselt 4 ºC võrra malbemad.

Loe edasi SIIT