Hiinlaste õhusaaste on juba kandunud ka Los Angelese linna kohale

 (14)
Hiinlaste õhusaaste on juba kandunud ka Los Angelese linna kohale
Suits Harbini taevas.Reuters / Scanpix

Sajandeid tagasi ei teatud Vaikse ookeani kallastel üldse, et teisel pool midagi asuda võiks. Täna aga teame, et kui näiteks Jaapanis tuumajaam lekib, siis jõuab radioaktiivne saast merehoovuste ja õhuga ka USA läänerannikule. Nüüd sai tõestatud, et ka Hiina suurlinnade õhusaaste jõuab üsna ruttu teisele kaldale pärale.

Õhusaaste ei tunne riigipiire, ja kuigi ookeani kohal peaks ta oluliselt hajuma, siis sudu, mis sunnib Hiina linnade elanikke kaitsemaske kandma, jõuab olulises koguses ka USA kohale, ilmneb teadlaste analüüsist, mis äsja ilmus ajakirjas Proceedings of the National Academy of Sciences.

Teatavasti pole ka California suurlinnad just õhupuhtuse esirinnas, aga nagu ilmneb nüüd Hiina, Briti ja USA teadlaste ühistööst, siis vähemalt ühe ebatervisliku õhuga päeva aastas võib Californias julgelt Hiina tehasekorstnate ja autode arvele kanda. Ja õhk Hiinas on siiski kümme korda saastatum kui näiteks New Yorgis.

Koguni neljandik sulfaatidest Lääne-USA õhus on võimalik viia tagasi algupärani, ehk Hiina tehasteni. Ja see pole selgelt ainult ameeriklaste mure, Lõuna-Korea meedia nimetab Hiinast saabunud suitsupilvi juba ammu "õhurünnakuteks".