Helsinki Gustavi Mõõk: maailmas ainulaadne laevatee läbi kitsa väina

 (15)
Vaata kl 16:45 kuidas suured laevad sealt läbi navigeerivad
Helsinki Gustavi Mõõk: maailmas ainulaadne laevatee läbi kitsa väina
Otseülekanne sellest, kuidas suured laevad Kustaanmiekan väina läbivadFoto: Kuvatõmmis Iltasanomat veebilehelt

Soome rannikul, Helsinki sadamasse sissesõidul on Suomenlinna Ja Vallisaare vahel kitsukene väin, millest suured laevad end läbi pressivad. Tegemist ei ole mitte üksnes kogu Soome ranniku kõige raskemini laevatatava kohaga vaid see on ka rahvusvaheliselt haruldane veetee, lausa ainulaadne.

Soome keeles on selle miniväina nimi Kustaanmiekan salmi (otsetõlkes: Gustavi mõõga väin). Lisaks sellele, et veetee on äärmiselt kitsas, tuleb selle läbimisel teha ka S-tähe kujuline jõnks. Seetõttu ei läbi mitte ükski suur reisilaev väina ilma kogenud lootsi abita, kirjutab Ilta-Sanomat.

Ka õnnetusi on selles kohas juhtunud ja viimaste aastakümnete tõsisemaid juhtumeid leidis aset 1995. aasta aprillis, kui mootorlaev "Tallink" seal põhja puudutas.

Toona ajasid udune ilm ja muu mereliiklus laeva erandlikule kursile ja kitsas väinas põrkas laev, parem külg ees, vastu teravaservalist ja järsku kanaliseina. Alusesse hakkas lekkima vett ja kogu laev evakueeriti.

Täna kell 16:45 näitab ISTV otseülekandes seda, kuidas reisilaevad Viking Gabriella ja Silja Serenade seda kitsust läbivad. Otseülekannet saad vaadata SIIT