Hea küsimus: kuidas lind saab nii intelligentne olla, kui tema aju on nii väike?

 (27)
Hea küsimus: kuidas lind saab nii intelligentne olla, kui tema aju on nii väike?
Vares pole rumal. (Foto: Wikimedia Commons / Accipiter (R. Altenkamp, Berlin)

Lindude väikesed ajud sisaldavad ruumalaühiku kohta rohkem neuroneid kui imetajate omad. See annab lindudele silmapaistva intellekti.

Ehkki lindudel on imetajatega võrreldes väga väikesed ajud, ei ole nad sugugi vähem intelligentsed, vahendab ajakiri Imeline Teadus.

Vareslastel ja mõnedel papagoidel on täheldatud kognitiivseid võimeid, mis on omased suurtele inimahvidele.

Need linnud suudavad valmistada ja kasutada tööriistu, lahendada nutikalt probleeme, mõista põhjuslikke seoseid, tunda iseennast ära peeglis, planeerida oma tulevasi tegevusi ning ette näha ka teiste olendite, sh inimeste samme. Kuidas on võimalik saavutada säärane intellekt nii pisikese ajuga?

Praha Karli ülikooli, Viini ülikooli ja Rio de Janeiro föderaalülikooli teadlased uurisid 28 linnuliigi ajude rakustruktuuri ning said mõistatusele jälile.

Selgus, et laululindude ja papagoide ajud sisaldavad ruumalaühiku kohta märksa rohkem neuroneid kui imetajate ajud.

Eriti rohkesti on neuroneid koondunud lindude aju esiosasse, mistõttu nii papagoidel kui vareslastel on seal sama palju neuroneid nagu näiteks väiksemate ahvide eesajukoores, kirjutasid teadlased ajakirjas PNAS (Proceedings of the National Academy of Sciences of the United States of America) avaldatud artiklis.