GMO on kõikjal: loodus loob geenmuundatud organisme ka ise


GMO on kõikjal: loodus loob geenmuundatud organisme ka ise
Monarhliblikas. (Wikimedia Commons / Kenneth Dwain Harrelson)

Parasiitherilaste ohvriks langevate liblikaliikide pärilikkusainet uurinud bioloogid märgivad, et putukate genoomis leidub herilastele iseloomulikke geene, pakkudes sellega järjekordset näidet looduslikult esinevatest geneetiliselt muundatud organismidest.

Osa herilasi vajavad paljunemiseks teiste putukate abi või õigemini keha. Perekonda Braconidae kuuluvad parasiitherilased munevad oma munad öölaste ja teiste liblikate röövikutesse, kirjutab ERR Novaator.

Kooruvad vastsed hakkavad toituma liblikate siseorganitest. Herilased kasutavad oma ohvrite immuunsüsteemi alla surumiseks braco-viiruseid, mis leidsid ligikaudu saja miljoni aasta tee parasiitherilaste genoomi.

Tänaseks on sellest saanud sümbiootiline suhe. Viirusosakesi valmistatakse parasiitherilaste genoomi loomulikuks osaks saanud pärilikkusaine alusel vaid herilaste munasarjades.

Reeglina on parasiitherilased oma ohvrite suhtes äärmisel valivad. Iga liik on spetsialiseerunud vaid kindla liigi ründamisele. Sellele vastavalt erinevad veidi ka braco-viiruste geenid.

Nii pole viirusosakesed tavapärastest ohvritest erinevate putukate ründamisel immuunsüsteemi alla surumisel sedavõrd tõhusad. Tihti päädib see parasiitherilaste munade või vastsete hävitamisega.

Loe täisteksti saidil ERR Novaator