Geeniuuring: kassid hakkasid koduloomadeks omal vabal tahtel

 (16)
Geeniuuring: kassid hakkasid koduloomadeks omal vabal tahtel
Teadlased väidavad nüüd oma katsete põhjal, et kassid hoolivad inimestest ikka küll. Autor/allikas: K-nekoTR/Creative Commons

Esimesed kassid hakkasid inimeste südameid ja meeli vallutama enam kui 9000 aasta eest käsikäes põlluharimise laiema levikuga, leiavad paarisaja iidse kassi säilmetes leidunud DNA-d uurinud teadlased. Geneetilises mõttes eristab nüüdisaegseid kodukasse nende kunagistest esivanematest imevähe.

Vahendab ERR Novaator

"Kass kodustas end peaaegu ise, lõigates kasu mõningatest inimasumitega seotud kasulikest omadustest, nüüd on see taandunud meie mõnedele iseloomuomadustele. Kuid seda kõike kõrvale jättes on tegu ikka sama tuhandete aastate eest elanud loomaga. Seda teravas kontrastis koertega, kes on kohati tundmatuseni muutunud," selgitas uurimuse üks juhtivautoritest Eva-Maria Geigl ERR Novaatorile antud intervjuus.

Inimeste ja kasside vahelist suhet võis kirjeldada algselt mõlemale osapoolele kasuliku suhtena. Võtmerolli mängis siinkohal põlluharimise leiutamine ja inimeste paikseks jäämine. Inimesed olid õnnelikud, et kassid tapsid vilja mugistavaid närilisi.
Loe edasi siit