Esimene kolme bioloogilise vanemaga laps on juba viiekuune!

 (10)

Äsja teatati avalikkusele, et praeguseks juba viie kuu vanune poisslaps on esimene inimene maailmas, kes võib uhkustada kolme bioloogilise vanemaga.

Lapse eostamiseks kasutati mitokondriloovutuse-tehnikat (ingl mitochondrial donation), mis võimaldab pärilike tervisehäiretega lapsevanematel saada terveid lapsi ja mille rakendamine on seni heaks kiidetud ainult Ühendkuningriigis, vahendas New Scientist.

Ema ja doonori munarakkude isa seemnerakkudega viljastamise ja seejärel doonorraku tuuma viimise asemel ema munaraku sisse vahetati protseduuri käigus kõigepealt doonori munarakk ema munaraku vastu ning viljastati seejärel isa seemnerakuga.

Sel moel välditi kahe loote hävitamist, mida tulevase lapse vanemad taunisid usulistel põhjustel.

Ameerika Ühendriikides pole taoline protseduur lubatud, mistõttu pidid New York Citys praktiseeriv dr John Zhang ja tema töörühm selle läbiviimiseks reisima Mehhikosse.

Protseduuri käigus loodi viis loodet, millest ainult üks hakkas normaalselt arenema ja siirdati emaüska.

Lapse ema põeb alaägedat nekrotiseeruvat entsefalopaatiat ehk Leigh’ haigust, mis tähendab, et umbes veerand tema mitokondritest kannavad haigust põhjustavat mutatsiooni. Ema oli samale haigusele kaotanud juba kaks eelmist last.

Dr Zhang ja kolme vanemaga beebi
Seotud lood:

Doonor-tsütoplasma siirdamisel rajanev "kolme-vanema-tehnika" keelustati pärast sellesuunalisi katseid 1990. aastatel, kuna niimoodi ilmale toodud lastel kujunesid välja geneetilised haigused.

Toonane tehnika ei võimaldanud aga haigust kandva tsütoplasma täielikku väljavahetamist, millega dr Zhang ja kolleegid nüüd esmakordselt edukalt hakkama said.

Protseduuri läbi viinud arstide töörühm kavatseb põhjaliku aruande avalikkuse ette tuua oktoobris Utah’ osariigis Salt Lake City’s toimuval Ameerika paljunemismeditsiini liidu teaduskongressil.