Elevantide genoomi sobitati mammutite pärilikkusainet

 (7)
Elevantide genoomi sobitati mammutite pärilikkusainet
Foto: Flying Puffin/Wikimedia Commons

Rühm ameerika teadlasi on suutnud asendada elevandirakkudes osa geenidest mammutite sama ülesannet täitvate pärilikkusaine lõikudega. Kuigi asendused tehti katseklaasis, vihjab töö, et väljasurnud liikide teataval kujul tagasi toomine võib olla võimalik isegi juhul, kui nende genotüüp pole tervikuna säilinud.

Vahendab ERR Novaator

Enamik mammuteid heitis hinge juba enam kui kümme tuhat aastat tagasi. Sellele vaatamata pole justkui eile surnud isendite leidmine sugugi välistatud. Mammutite peamistes elupaikades jääb tänagi õhutemperatuur vähemalt suurema osa aastast alla vee külmumispunkti. Lagunemisprotsessid on aeglustunud. Igikeltsast ja jääst on moodustunud korjuste ümber näljaste kiskjate eest kaitsvaid kookonid.

Väliselt suurepärasele seisukorrale vaatamata ei saa sama öelda loomade pärilikkusaine kohta. Isegi kui soodsad tingimused selle paratamatut killustumist pidurdavad ja see pärineb Wrangelli saarel oma liigikaaslastest umbes 6000 aastat kauem elus püsida suutnud loomadelt. Kuigi mõned on sellegipoolest hellitanud lootust, et mammutite genoomi võimalikult suures ulatuses järjestamisega on võimalik kloonimiskõlbulik genotüüp siiski sünteesida, pole siiani selleks mammutite külmunud rakkudest siiski piisavalt pärilikkusainet eraldatud.
Loe pikemalt ERR-ist