Eestis võib aastas teise kurna muneda 70 protsenti rasvatihase paaridest


Eestis võib aastas teise kurna muneda 70 protsenti rasvatihase paaridest
Rasvatihase täiskurn 12 munaga, Vana-Kuuste 01.05.2016. (Foto: Margus Ots)ERR Novaator

Lühikese sigimistsükliga värvuliste hulgas leidub mitmeid liike, kes ühe pesitsushooaja jooksul rohkem kui kord pesitsevaid. Eestis võib soodsal aastal teise kurna muneda kuni 70 protsenti rasvatihase paaridest.

Vahendab ERR Novaator
Miks aga üldse kahe kurnaga vaeva näha? Kas ei oleks arukam säästa jõudu järgnevaks aastaks?

Nii ja naa. Karmide talvitamisolude tõttu ei saa olla kindel, kas isendil õnnestub järgmise pesitsuskorrani elada. Ning kui õnnestubki, võib ka ühe pesakonna kasvatamine talvest kurnatud linnule raskeks osutuda. Seepärast lähtuvad paljud rasvatihased motost carpe diem (ld k “kasuta päeva”) ja panustavad maksimaalselt just ühele hooajale.

Teistest pesakondadest sirgunud poegade edulootused on küll mõnevõrra väiksemad, kuid kui esimese pesakonna poegade kasvatamise ajal peaks valitsema ebasoodsad olud, nagu näiteks külmalained ja pikad sajuperioodid, lisakindlustavad teised kurnad pesitsusaasta luhtumise vastu.

Põhjapoolsetel aladel on pesitsemiseks sobilik periood liiga lühike ning kahe eduka pesakonna üleskasvatamine seetõttu keeruline. Lõunapoolsetel aladel on pesitsemiseks sobilik periood küll piisavalt pikk, kuid piirid seab sealsete elupaikade toidu hulk.
Loe edasi siit