Eesti teadlaste uuring: mis parasiite ja nakkusi saab inimene koduloomadelt

 (4)
Eesti teadlaste uuring: mis parasiite ja nakkusi saab inimene koduloomadelt
Foto: Bianca Mikovitš

Ameerikas tehtud uuringu kohaselt magavad ligi pooled kassidest ja koertest oma peremehega samas voodis. Ilmselt pole Eestiski asjalood teisiti.

Milliseid nakkusi ning parasiite saavad inimesed muuhulgas oma lemmikuga ühes voodis magades? Selle väljaselgitamiseks alustasid Eesti Maaülikool, Tartu Ülikool ja Tervise arengu instituut uuringut, kirjutab ERR teadus.

Näiteks parasiiti toksoplasma kannab umbes 50 protsenti Eesti täiskasvanutest.

Veterinaarepidemioloogia professor Arvo Viltropi, programmi TerVE zoonooside leviku uuringu eestvedaja sõnul on selle parasiidi levimus on Eestis võrreldes naabermaadega kaks korda kõrgem. "Miks see nii on, puudub praegu seletus, aga me analüüsime kogutud andmeid."

Toksoplasmoosi põhjustab rakusisene algloom Toxoplasma gondii. See on parasitaarne haigus, mis võib põhjustada rasedatel nurisünnitusi ja enneaegset sünnitust. Hiirtel muudab toksoplasma käitumist: nende ohutaju kaob, nad muutuvad sõbralikeks ja on niiviisi kassidele kerge saak.

"Taanlaste uuring näitas, et toksoplasma võib mõjutada ka inimeste suitsidaalset käitumist: enesevigastuslik käitumine on nakatunute hulgas suurem kui mittenakatunute hulgas," selgitas Viltrop.

Loe täisteksti saidil ERR teadus!