Eesti teadlased said jälile üllatavale raseduse katkemise põhjusele

 (3)
Eesti teadlased said jälile üllatavale raseduse katkemise põhjusele
Foto: Ben Grey/Creative Commons

Raseduse iseeneslikku katkemist esineb sagedamini kui tavaliselt arvatakse. Naise ja kogu pere jaoks on see ootamatu ja kurb sündmus, millega kaasneb nii füüsiline kui emotsionaalne stress.

Vahendab ERR Novaator

Sellega seonduvaid stressreaktsioone aitab paljuski leevendada teadmine, miks rasedus katkes ning ka see, kui ostakse ära hoida suuremaid ja tõsiseimaid tüsistusi. Raseduse katkemises omab olulist rolli väike geeniperekond, leidsid Tartu ülikooli inimgeneetikud värskelt ilmunud teadusartiklis.

Veelgi enam – nad leidsid, et selle geeniperekonna parem tundma õppimine võib aidata leida uusi ravivõimalusi naistele, kes on hädas korduvalt katkenud rasedustega. See on esimene kord, kui teadlased suudavad korduvate raseduste katkemise puhul sõrmega millelegi nii konkreetsele osutada.

Iga viienda rasedusega kaasneb kergem või raskem terviseprobleem. Võrdlemisi suurele sagedusele vaatamata on see teema, millest palju ei räägita. Mitmed tüsistused, näiteks raseduse katkemine ehk nurisünnitus, on valusad nii emotsionaalselt kui füüsiliselt ning õige sageli kaasneb perel ka häbi- ja süütunne ebaõnnestumise tõttu.

Alati ei oska ka meedikud vastata küsimusele, miks rasedus katkes ja mis viga võib olla.
Loe edasi siit