Ebola kiiluvees murravad peale ka leetrid, läkaköha ja meningiit


Ebola kiiluvees murravad peale ka leetrid, läkaköha ja meningiit
Libeerias katsetatakse võimaliku ebolavaktsiiniga.AP Photo / Scanpix

Ebola epideemia on Lääne-Aafrikas vaibumas või vähemalt kontrolli all. Teine tervisekriis on aga alles saabumas. Guinea, Libeeria ja Sierra Leone tervishoiusüsteem on endiselt põlvili. Laste vaktsineerimine välditavate nakkushaiguste vastu on oluliselt vähenenud.

Vahendab ERR Novaator

Halvenev olukord sillutab epidemioloogide sõnul teed leetrite, lastehalvatuse, läkaköha ja meningiidi puhanguteni.

Nähtamatu oht

„Eelmise aasta sügisel Libeeriast, Guineast ja Sierra Leonest saabuvad raportid viitasid, et Ebola ei nõua vaid inimelusid, vaid paiskab tõsiselt segi ka epideemiast mõjutatud riikide tervishoiusüsteemi. Paljud tervishoiuasutused suleti, avatuks jäänud kliinikutest hoidis inimesi eemal hirm Ebola ees,“ märkis John Hopkinsi Bloombergi rahvatervise kooli epidemioloog Justin Lessler. Teated süvendasid arstide kartust, et sageneb nakatumine juba sajandeid inimkonna kaaslasteks olnud haigustesse nagu leetrid ja malaaria.

Probleemi algeid võis märgata juba ammu enne Ebola viiruse puhangut. Demograafia- ja terviseuuringute programmi (DHS) kogutud andmete kohaselt vaktsineeriti 2012-2013. aastal kolmes riigis näiteks leetrite vastu ühekordselt vaid 62-79 protsenti lastest.
Loe edasi ERR-ist