Antarktikas mõõdeti kõigi aegade rekordkülm, 93,2 kraadi miinuse poolel

 (70)
Antarktika külmapunktid
Antarktika külmapunktidNASA

Kõigi aegade külmarekordit ei õnnestunud küll kohapeal kraadiklaasiga tuvastada, vaid ilmnes ta NASA kliimasatelliitide andmestiku uurimisel. Ja nii selgus ka kõigi aegade madalaim looduslik temperatuur maamunal alles takkajärgi -135,8 kraadi Fahrenheiti ehk -93,2 kraadi Celsiuse järgi saadi kirja 2010. aasta augustiks.

Tänavu juulis langes termomeetrinäit peaaegu sama sügavale -135,3 kraadi Fahrenheiti (-92,9 Celsiuse) järgi.

Varasem maailmarekord oli samuti Antarktikas Vostokis möödetud -89,2 kraadi Celsiuse järgi, tegemist on juba nii külma ilmaga, et isegi õhku sisse hingata pole enam soovitav. Nii külma ilmaga jäätub süsihappegaaski ära. Ilmselt küll selles Antarktika piirkonnas ühtki elusolendid sel ajal ei viibinud.

Senine külmarekord oli mõõdetud Venemaa Vostoki uurimisjaamas 1983. aastal, nüüd tuvastas NASA tõelise maailma külmapunkti nn Arguse mäe (Dome Argus) ja Fuji mäe (Dome Fuji) vahepealses orus.

Niisiis ka Venemaa Oimjakoni seitsmekümnekraadised pakased kahvatuvad Antarktika külmapunktide ees. Aga Oimjakon on külmim püsiasustusega punkt.

Seotud lood:

Neile, kes nüüd rõõmustavad, et kliimasoojenemine olevat peatunud, küll pisut külma vett kaela. Põhjapoolkera, kus suitsevaid korstnaid selgelt enam kui lõunapoolkeral, on Arktika sulamine jätkunud ikkagi rekordilises tempos. Antarktika püüab nähtavasti midagi tasakaalustada.