Ah? Huh? - ülemaailmne sõna arusaamatuse väljendamiseks

 (2)
Marveli koomiksiraamatu kaas. theweeklycrisis.com
Marveli koomiksiraamatu kaas. theweeklycrisis.com

„Ah?“ - miski jäi arusaamatuks? Max Plancki psühholingvistika instituudi psühholoogid on teinud kindlaks, et samasuguse kõlaga sõnaga (inglise keeles„huh?“) võib vabalt väljendada oma arusaamatust üle maailma. Tegemist on kui asendamatu inimkommunikatsiooni abivahendiga, vahendab Phys.org.

Kuula ka Priit Enneti teadusuudist Vikerraadiost

Tundub vahest kummaline, et teadlased on nii argise nähtuse uurimiseks jõupingutusi teinud? Kuid tuleb tõdeda, et ilma selletaoliste väikeste sõnadeta oleks võrdlemisi keeruline anda kiiresti märku, kui tekib raskusi millegi kuulmise või mõistmisega. Nii võib olulisest vestlusest nii mõndagi kaduma minna.

Oma uurimistöö käigus analüüsisid teadlased keeli üle terve maailma. Selgus, et kõigis neis oli sõna, mida kasutati samal otstarbel ning mis oli peaaegu identse kõlaga. Tulemus on huvitav, sest tavaliselt on omavahel suguluses mitte olevate keelte sõnade kõla väga erinev. Näiteks koer on jaapani keeles inu, prantsuse keeles chien, aga inglise keeles dog.

Huh?-i esinemine maailma eri paigus. Zapotec et al./Max Plancki Psühholingvistika Instituut
Seotud lood:

.

Siinkohal võib ju tekkida kahtlus, et universaalseks osutunud eestikeelne ah? ja inglisekeelne huh? polegi päris sõnad. Loe edasi ERR teadusuudistest