Voshod 1, pool sajandit tagasi - esimene kosmoselend ilma skafandriteta

 (5)
Voshod 1, pool sajandit tagasi - esimene kosmoselend ilma skafandriteta
https://sevengalaxy.ru/

Voshod 1 oli esimene kahest samanimelisest kosmosealusest, mis saadeti orbiidile 12. oktoobril 1964, ehk täpselt 50 aastat tagasi. Erakordne oli ta mitte ainult esimese lennuna, kus oli kaasas korraga rohkem kui üks inimene, vaid ka lennuna, millel kosmonaudid ei kandnud skafandrit.

Vladimir Komarov, Konstantin Feoktistov ja Boriss Jegorov olid kaasas täna, 12. oktoobril 1964 startinud lennul, millele Moskva nõudel suruti kahe kosmonaudi asemel kolm ja seega polnud aparaadis lihtsalt enam ruumi skafandrite jaoks.

Algne meeskond - Boriss Volõnov, Georgi Katõs ja Jegorov oli vaid kolm päeva enne starti poliitilistel põhjustel välja vahetatud. Tegemist oli ka esimese lennuga, kus oli kaasas pardainsener (Feoktistov) ja esimese lennuga, kus oli kaasas arst (Jegorov). Orbit, mille Voshod 1 saavutas, oli sel ajal rekordiline 336 kilomeetrit maapinnast.

Teine sama programmi lend Voshod-2, 1965. aastal kandis siiski ette nähtud arvu, ehk kaht kosmonauti, aga neil oli juba vaja skafandrit kanda, sest Aleksei Leonov tegi esimese kosmosekõnni.

Põhjuseks, miks Voshod-programm seejärel katki jäi, oli ilmselt Nikita Hruštšovi kukutamine Kremli-sisese paleepöördega 14. oktoobril 1964.