VIDEO: Vaata nelja planeeti tiirlemas oma tähe ümber 129 valgusaasta kaugusel

 (5)

See NASA video kujutab suhteliselt noort tähte HR 8799 ja selle ümber tiirlevaid planeete nii nagu on võimalik näha kosmilises mõõtkavas nn timelapse-videoga. Video koostas NASA ja Arizona osariigi ülikooli interdistsiplinaarne ühismeeskond nimega NExSS (Nexus for Exoplanet System Science).

HR 8799 on tõeliselt noor peajada täht, vanusega vaid 30 (pluss-miinus) miljonit aastat, paiknedes meist 129 +/-4 valgusaasta kaugusel Pegasuse tähtkujus. Alates sellest, kui sealsed planeedid 2008. ja 2009. aastal avastati, on olnud võimalik teha Hawaii Kecki teleskoopidega järjepidevaid ülesvõtteid selle tähe kohta ja nüüd nendest kokku panna ka video, mis näitab planeetide liikumist.

Selleks, et näha ühe planeedi tervet tiiru oma tähe ümber, oleks vaja paraku lausa 40 aastat järjepidevat jälgimist, ehk sellist luksust meil seni veel ei ole. Tavaliselt on astronoomidel võimalik planeeti näha vaid mõne üksiku välgatusena, seekord on aga olnud ka rohkem õnne, et neid saab üldse pikemalt pildis hoida.

HR 8799 on poolteist korda massiivsem kui meie Päike ja ligemale viis korda eredam, planeedid tiirlevad selle ümber aga sünkroonis, tugevalt mõjutades üksteise orbiite. Lähim neist asub küll 15 korda kaugemal oma päikesest kui asub Maa.