VIDEO: Vaata, kuidas asteroid Kuu pinda tabab

 (10)

Hispaania astronoomidel õnnestus 11. septembril 2013 jäädvustada, kuidas järjekordne asteroid (või meteoriit) Kuud tabas. Asteroidi massiks arvestatakse 400 kg ja videos on selgelt näha kokkupõrkehetke valge sähvatusena Kuu pinnal. Kokkupõrkesähvatus oli nii ere, et ta oleks vähemalt teoreetiliselt võinud olla ka palja silmaga Maa peal nähtav.

Kokkupõrke tuvastati Lõuna-Hispaania teleskoopidega nn Midas (Moon Impacts Detection and Analysis System,  e k Kuu-tabamuste tuvastamise ja analüüsi süsteem)-programmi raames. Asteroid tabas Kuud kiirusel 61 000 km/h ja kokkupõrke energiaekvivalendiks arvestatakse 15 tonni TNT-d. Kokkupõrkekohale jäi arvatavalt 40 meetrit lai kraater.

Tegemist oli kolm korda tugevama plahvatusega Kuu pinnal, kui õnnestus mullu märtsis jäädvustada NASA-l. Siis tabas Kuud umbes 40-sentimeetrise läbimõõduga ja 40 kg kaalunud kivikamakas kosmosest:


Kuna Kuul pole atmosfääri, mis teda kokkupõrgete eest kaitseks, talletub iga tabamus ka Kuu pinnal kokkupõrkekraatritena. Maa atmosfääris põleks ja laguneks nii väikesed kivikamakad igatahes ära.