VIDEO: Tähe sünni vägivaldne hetk jäädvustati teleskoobipildile

 (10)

Herbig-Haro objekt HH 46/47 on vastsündinud tähebeebi 1400 valgusaasta kaugusel, ja Tšiilis Atacama kõrbes asuv ALMA-teleskoop suutis sellest välja paiskuvaid energiajugasid ka üsna detailselt pildile saada.

Kuna elu Maa peal sõltub otseselt Päikese tegevusest, siis üritavad ka astronoomid aru saada tähetekke protsessidest, paraku ajas liiga palju tagasi vaadata kah ei saa. Päikese vanuseks arvestatakse 4,57 miljardit aastat, samasse vägivaldsesse hetke jäi ka planeetide, sh Maa sünd.

HH 46/47 sünd, mida teleskoop nüüd jälgida suutis, on toimunud seega ligemale 1400 aastat tagasi, ja edasisest evolutsioonist on veel vara rääkida. Vastsündinud tähest paiskub välja materjali kiirusega 40 km/s, mis ümbritseva gaasiga põrkudes paneb gaasi helendama. Tähest paiskub välja kaks ainejuga, millest üht oli varem võimatu märgata ümbritseva tolmupilve tõttu.

ALMA raadioteleskoobi ehitamine Tšiilis läks maksma 1,3 miljardit dollarit ja seda ehitasid ühisettevõtmisena Euroopa, USA, Kanada, Jaapan, Taiwan ja Tšiili. Valmis ta 2011. aastal, täieliku töövõime saavutas alles tänavu kevadel.