VIDEO: SpaceX "rohutirtsu" katsetus - rakett stardib ja maandub samale kohale

 (7)

Tavaliselt kosmoselaevad heidavad oma kanderaketi järgud ja kütusepaagid merre, et siis hiljem naastes juba hoopis teisi süsteeme kasutada - kosmosekapslid pigem langevarje, kosmoselennukid ka omi tiibu. Grasshopper ("rohutirts") on aga SpaceX välja töötatav rakett, mis suudab startida ja maanduda ühes tükis.

SpaceX on teatavasti lõunaaafriklasest ärimehe Elon Muski kosmosefirma, mis valmistab ette ka mehitatud lende Marsile. Ja kuna nende Falcon 9 ja Falcon Heavy raketid on mõeldud korduvkasutatavateks, siis peab olema võimalus samade mootoritega nii startida kui ka maanduda. Ja sel juhul võibolla üheotsapilet Marsile ei tundugi enam nii lõplik.

"Rohutirtsu" idee tuli avalikuks kaks aastat tagasi, ja juunis jõuti ka videos nähtava katsetuseni McGregoris, Texases. Kümnekorruselise maja kõrgune rakett tõusis 325 meetri kõrgusele ja siis maandus täpselt tagasi oma stardiplatvormile.

Paraku, selleks, et Maa atmosfäärist välja murda, on vaja oluliselt suuremat kiirust ja kõrgust. Ja mitut, mitut katsetust veel. Tellijad on aga juba ammu SpaceX-i ukse taga, et saaks ometi Marsi poole teele asuda.