VIDEO: Kosmoseteleskoop Hubble pildistas kummalist asteroidi

 (15)

Astronoomidele on teada, et jääst ja tolmust koosnevad komeedid hukkuvad Päikese kuumuses. P/2013 R3 on esimene asteroid, mille aeglast purunemist on kunagi vaadeldud.

Vahendab Novaator
Kosmoseteleskoop Hubble on pildistanud ülikaugeid galaktikaid ja Pluuto neljandat kaaslast. Möödunud aastal jäädvustas Hubble veel ühe tavatu nähtuse – asteroidi tükkideks lagunemise.

Tavatut objekti panid möödunud aasta 15. septembril tähele Arizona ülikooli teadlased. Seejärel tegi Havail asuva Kecki observatoorium fotod, millel olid näha peaaegu Maa-suuruse tolmukogumiku sees liikuvad kivitükid. See tekitas teadlastes huvi ja asteroidi hakati vaatlema Hubble´i kosmoseteleskoobiga.

Seotud lood:

Kosmosest tehtud fotodel paistsid kümmekond erinevat objekti, igaühel komeedilaadne tolmusaba järel. Mitme kuu jooksul tehtud piltidel on näha, kuidas tükid aeglaselt üksteisest eemalduvad ja lisanduvad uued väikesed killud.

Tõenäoliselt on P/2013 R3 teiste asteroididega kokku põrgates mõranenud. Päikesevalguse mõjul asteroidi pöörlemine kiireneb ja tükid lendavad tekkiva tsentrifugaaljõu mõjul laiali. Foto: NASA, ESA, D. Jewitt (UCLA),A. Feild (STScI)


Loe edasi Novaatorist