Värske klõps kosmosest! Hiina satelliit tegi Maast ja Kuust kauni pildi

 (79)
Värske klõps kosmosest! Hiina satelliit tegi Maast ja Kuust kauni pildi
SIPA

Eelmisel kuul saatsid hiinlased Kuu orbiidi poole teele kolm satelliiti, ühe suurema ja kaks väikest. Ühele pisemale paigaldati ka Saudi Araabia printsi rahastatud kaamera, millega Maast ja Kuust tehtud foto nüüd avaldati.

Satelliitidel on muidugi ka nimed: mikrosatelliidid on Longjiang-1 ja Longjiang-2 , missiooni peategelane on aga releetehiskaaslane nimega Queqiao. Hiinlased tahavad Queqiaod kasutada Kuu tahaküljele saadetava kulguriga nimega Chang`e 4 suhtlemiseks. Kulgur saadetakse teele millalgi selle aasta sees.

Longjiang-1 ja Longjiang-2 pidid plaani järgi Kuu ümber tiirlema ja seda uurima, aga Longjiang-1 langes mingi rikke tõttu rivist välja, ühendus sellega katkes ja Hiina kosmoseteadlased arvavad, et see on jäädavalt kadunud.

Longjiang-2 on aga rivis, mida tõendab ka selle tehtud ja Maale saadetud foto (peale klikkides näeb seda täismõõdus. Satelliit ise on suhteliselt väike, umbes kapisuurune, kaaludes 45 kg. Kui see 28. mail oma Kuu-orbiidile jõudis, "vaatas" see tagasi koduplaneedi poole ja tegi esimesed katsefotod, mis nüüd avalikkuse ette jõudsid.

Mis missiooni peategelast Queqiaod puudutab, siis temast ja Chang`e kulgurist kirjutasime lähemalt paar nädalat tagasi, kui satelliidid startisid. Uudise leiab SIIT.