Üks kõrv lisaks: austraallaste võimas raadioteleskoop liitus maavälise elu otsingutega


Üks kõrv lisaks: austraallaste võimas raadioteleskoop liitus maavälise elu otsingutega
Parkesi raadioteleskoop aastal 1969 Apollo 11 missiooni signaale vastu võtmas.Wikimedia

Parkesi observatooriumi teleskoop on nüüd osa suurimast maavälise elu otsingutega tegelevast programmist. Selle nimi on Breakthrough Listen ja sellega on nüüd liitunud kokku neli raadioteleskoopi - kaks neist asuvad USA-s, kolmas on sel sügisel Hiinas tööd alustanud FAST ja neljas austraallaste oma.

Parkesi raadioteleskoop on oluline seepärast, et erinevalt kolmest ülejäänud teleskoobist asub see lõunapoolkeral. Observatoorium lubas Breakthrough Listenile, et need võivad kasutada neljandikku teleskoobile järgmise viie aasta jooksul ette nähtud tööajast.

Breakthrough Listen keskendub ebatavaliste raadiolainete otsingutele. Kosmilised raadiolaineanomaaliad võivad viidata maavälise elu olemasolule, arvavad selle eestvedajad. Seni, nagu teame, siiski ei selle ega ühegi teise programmi abiga ühtegi maavälist tsivilisatsiooni avastatud ei ole.

Lisaks maavälise elu otsingutele tegeleb Parkesi teleskoop ka muude kosmoses aset leidvate protsesside uurimisele - vaadeldakse pulsareid, uuritakse kiireid raadiolainete purskeid. Parkesi teleskoobi esimene tööpäev Breakthrough Listeni raames oli üleeile. Esimeseks sihtmärgiks, mida "kuulati", oli hiljaaegu avastatud eksoplaneet Proxima b, mis kuulub meile kõige lähema Päikesesüsteemi-välise tähe Proxima Centauri süsteemi. Kosmiliste vahemaade mõttes on tegu kiviviske ehk vaid 4,2 valgusaasta kaugusel asuva süsteemiga. Tõsi, uurijad ei eeldanud, et nad võiksid sealt midagi leida.

Projekti rahastajaks on vene ettevõtja Juri Milner ning see on omakorda osa suuremast projektideseeriast, mille nimi on Breakthrough Initiatives. Selle eesmärgiks on aidata inimkonnal teha "hüpe tähtedele".