Tudengisatelliit lennutab laulu mesipuust orbiidile

 (9)
TalTechi satelliit.
TalTechi satelliit. TalTechi satelliit.

Homme hommikul kell 8.41 stardib tehnikaülikooli tudengisatelliit Koit raketil Soyuz Vostoschnoy kosmodroomilt Maa orbiidile. Tallinna tehnikaülikooli (TalTech) tudengisatelliit Koit lennutab kosmosesse laulupeo laulu „Ta lendab mesipuu poole" ning asub Maad seirama liitvärvi- ja lähi-infrapuna kaameraga.

Tehnikaülikooli teise satelliidi Hämarik viib kosmosesse kanderakett Vega tänavu 5. septembril kell 4.45 Eesti aja järgi.

TalTechi kosmosevaldkonna juhi Rauno Gordoni sõnul saab uue põlvkonna tudengisatellitidega Koit ja Hämarik teha kosmosest detailseid värvipilte Maast ja nende piltide abil maakera kaardistada. „Saame jälgida detailsemalt mingis piirkonnas toimuvaid muutusi, näiteks geoloogilisi protsesse või ilmastikunähtusi. Lähi-infrapuna ja värvikaamerad annavad võimaluse jälgida taimestikku ehk seda, kui heas eluvormis on taimed mingis piirkonnas – kas nad kasvavad jõudsalt või on kuivanud."

Kõige tähtsamaks ja innovaatilisemaks katseks on niivõrd väikesel satelliidil kõrgsagedusliku andmeside kasutamine. Satelliidil on väike x-riba raadiosaatja ning sellele on Maal kuulajaks seatud suur 5-meetrise diameetriga kõrgsageduslik paraboolantenn TalTechi Mektorys.

Teiseks oluliseks testiks on tõrkekindla arvuti-arhitektuuri katsetamine, mis peaks kosmoses radiatsioonist tulenevatest arvutusvigadest hoolimata suutma edasi töötada. Lisaks on satelliidil seadmed optilise side ja andmeside turvalisuse katsetusteks.

Satelliidi Hämarik start Kourou kosmodroomilt Prantsuse Guajaanas on kavas 5. septembril kell 4.45 Eesti aja järgi. Hämariku viib orbiidile kanderakett Vega, mille tarvis sõlmiti möödunud aastal leping Itaalia ettevõttega SAB Launch Services Srl.

Tudengisatelliitide projekti viib TalTech ellu koos kosmosevaldkonnas tegutseva Eesti ettevõttega Datel.