Teeme tutvust: Kirobo, maailma esimene robotastronaut, räägib vaid jaapani keelt

 (3)

Varustatud uusima kõnetuvastusprogrammiga, mis võimaldab reageerida, saada aru inimkeeles esitatud küsimusest ja vastata nii nagu vaid hea suhtleja seda suudaks, selliste võimetega pisike tegelane lendab augustis või septembris rahvusvahelisse kosmosejaama (ISS).

Kibo Robot Project on oma tippsaavutusega valmis saanud, temale korraldati ka kõikvõimalikud testid kuidas toime tulla kaaluta olekus, ja maailma esimene robotastronaut on orbiidile kolimiseks valmis. Kasu temast seal küll suurt ei ole, eks ta pigem mänguasjana ongi mõeldud.

Esialgu on tal küll veidi igav, sest Toyota toetusel kokku pandud robot suudab suhelda vaid jaapani keeles ja järgmine jaapanlane, Koichi Wakata, saabub kosmosejaama alles novembris või detsembris.

Kirobo on 34 senitimeetrit pikk "poisike," kes suudab suhelda, teha pilte ja edastada neid ka Maa peale, temast tehti ka identne koopia nimega Mirata, kes jääb Maale ja kelle peal on võimalik testida lahendusi probleemidele, mis Kirobot orbiidil võivad tabada.

Kirobo suhtleb Toyota projektijuhi Fuminori Kataokaga. Reuters / Scanpix
Seotud lood:

Kirobo jääb kosmosejaama kuni detsembrini 2014.  Muide, jaapanlased on panustanud rahvusvahelise kosmosejaama väljatöötamisse koguni viis miljardit dollarit. Jaapani moodul kosmosejaamas kannab samuti nime Kibo ("lootus").