Siia märgime X: Seni kõige detailsem otsepilk meie galaktika keskpunkti

 (18)
Siia märgime X: Seni kõige detailsem otsepilk meie galaktika keskpunkti
Galaktika keskmes paistab X.https://www.dunlap.utoronto.ca

Galaktika keskpunkti me otseselt ei näe. Aga me teame, kus ta asub. Ja kui kõige võimsam teleskoop sinna suunata, peaksime saama ka kõige parema pildi sellest piirkonnast, mille ümber kogu Linnutee tiirleb ja kus võiks paikneda ka üks supermassiivne must auk.

Wide-field Infrared Survey Explorer (WISE) on 2009. aastal orbiidile saadetud infrapunateleskoop, mis küll vahepeal tuli kaheks aastaks välja lülitada, aga põhimõtteliselt töötab ta siiani. Enne väljalülitamist (2011. aastal) kogutud vaatlustematerjal võimaldas nüüd kokku panna seni kõige detailsema pildi meie galaktika keskpunktist.

Ja kui juba senised arvutisimulatsioonid ja teiste galaktikate vaatlused võimaldasid oletada X-kujulist tähtede koondumist galaktika keskmes, siis nüüd WISE teleskoop ka kinnitab seda, teatab Torontos asuva Dunlapi astronoomia- ja astrofüüsika instituudi teadlase Dustin Langi ja Heidelbergis asuva Max Plancki astronoomiainstituudi teaduri Melissa Nessi uurimus.

Väljalõige Linnutee keskmest. Foto: D. Lang/Dunlap Institute. NASA
Seotud lood:

Niisiis, uus pilt meie saja tuhande valgusaastase läbimõõduga Linnutee galaktika keskmest kinnitab sealsete tähtede X-tähte meenutavat koondumist, samas kui kogu galaktika ise meenutab spiraalsete harudega ("kätega") kettakujulist kogumit. Kuidas see tähtedekühm galaktika keskmesse tekkis, me ei tea.