See on esimene täielik geoloogiline Kuu-kaart

 (5)
See on esimene täielik geoloogiline Kuu-kaart
Esimene täielik geoloogiline Kuu-kaart (Foto: NASA / GSFC / USGS)

Kas oled kunagi mõelnud, et millist tüüpi kivimid need Kuule omased heledad ja tumedad plekid moodustavad? Siin on uus põhjalik kaart, et Maa lähima kosmilise naabri 4,5 miljardi aasta pikkust ajalugu uurida.

Kas Päikesesüsteemis on ikkagi kaheksa või üheksa planeeti? Millal jõuab inimene Marsile? Aga lõbureisiga kosmosesse? Kus leidub Maa-sarnaseid meile elukõlbulikke planeete? Nende kuumade kosmoseteemade kõrval on jäänud püsima ka riikide huvi Kuu-lendude vastu.

Kuna nüüdisajal elaval tavainimesel on siiski vähe lootust Kuu pinnale astuda, võib ta lohutuseks imetleda esimest täielikku Kuu geoloogilist kaarti.

Enneolematult põhjalik, 1 : 5 000 000 mõõtkavas kaart valmis kolme organisatsiooni koostöös: USA geoloogiateenistus (USGS), kosmoseagentuur (NASA) ja selle toetatud Kuu- ja planetaarne instituut (LPI).

Nagu geoloogilised kaardid ikka, annab see eri värvuste abil eri pinnavormidest täpse ülevaate, sh eri tüüpi kraaterid.

Töö põhineb nii kuuel Apollo-ajastu kaardil kui ka üsna hiljutiste satelliidi-missioonide (LRO, SELENE) abil kogutud infol.

Kaardist võib olla palju kasu tulevastel Kuu-missioonidel, aga miks ka mitte koolitöös või oma lõbuks. Nii põhjalikult saame kaardi vahendusel taevakehadest tutvuda tavaliselt ainult meie oma koduplaneediga.

Laadi kaart alla USA geoloogiateenistuse lehelt