Raketiga virmaliste pihta: NASA eksperiment põhjavalgusega Alaska kohal

 (6)
Raketiga virmaliste pihta: NASA eksperiment põhjavalgusega Alaska kohal
NASA sondeerimisrakett ja virmalised Alaska kohal.Reuters / Scanpix

Aurora borealis, ehk siis põhjavalgus, eestlaste keeles virmalised, on optiline ilmastikunähtus, kui laetud päikesetuule osakesed põrkuvad Maa atmosfääri osakestega. Selle vasteks on ka lõunapoolkeral paistev aurora australis, ehk lõunavalgus, mida Eestist küll näha pole võimalik.

Ja USA kosmoseagentuuri NASA, nagu ka mujal maailmas tegutsevate partneragentuuride (näiteks eurooplaste ESA) huviks on meie oma planeedi ilmastiku uurimine vähemalt sama palju kui kaugete planeetideni jõudmine.

3. märtsil katsetati Alaskas Venetie asula lähistel seega sondeerimisraketti, mis kogus andmeid virmaliste kohta taevas. Sondeerimis- ehk uurimisraketid võtavad tavaliselt ette 5- kuni 20-minutilise lennu, siis langevad nad oma uurimisseadmetega Maa peale tagasi ja teadlased võivad kogutud andmestikku lähemalt analüüsida. Sellised raketid on (lisaks kuumaõhupallidele ja muudele lennuvahenditele) kahtlematult parimad tööriistad, et koguda andmeid atmosfäärikihtidest, mis satelliitide jaoks asuvad liiga madalal.

Nüüdne eksperiment oli osa nn GREECE (Ground-to-Rocket Electrodynamics-Electron Correlative Experiment, ehk siis vabas tõlkes Maa-õhk raketi elektrodünaamika elektronkorrelatsiooni eksperiment)-programmist.

Seotud lood:

Eksperimendi tulemuste teadasaamiseks tuleb küll mõnd aega veel oodata.

Paar videot virmalistest: