Pilgud taevasse: hea õnne korral saab lähipäevil näha geminiidide meteoorivoolu sähvivat valgust


Pilgud taevasse: hea õnne korral saab lähipäevil näha geminiidide meteoorivoolu sähvivat valgust
Geminiidid Venemaal, VladivostokisFoto: Yuri Smityuk/TASS

Hetkel on Maast möödumas geminiidide meteoorivool, voolu tipphetk on homme ja ülehomme, kus taevas võib tunnis näha lausa kuni 120 meteoori.

Geminiidide meteoorivoolu tekitajaks on 3200 Phaethon asteroid, mis möödub Maast iga aasta detsembris. Selle möödumisega kaasneb ka terve hulk pisikesi tolmuosakesi, mis meteooridena Maa atmosfääri jõudes võimsat vaatemängu pakuvad.

Geminiidid on hästi vaadeldavad, kuna enamasti liiguvad need võrdlemisi aeglaselt. Samuti on neil valdavalt pikad "sabad", mis nende vaatlemise lihtsaks teevad. Samas oleneb vaatlemise edukus ka ilmastikutingimustest - pilvisusest ning kuuvalgusest. Kuigi praeguse seisuga näitavad ilmaportaalid, et ilm tuleb meil pigem pilvine, ei tähenda see, et kõikjal Eestis meteooride vaatlemine võimatu on.

Meteoori värv näitab, millega tegu on - oranž või kollakas valgus näitab, et tegemist on peamiselt naatriumist koosneva meteooriga, erkkollane vihjab rauasisaldusele, sinakas-roheline iseloomustab magneesiumist meteoori ning lillakas toon on omane kaltsiummeteooridele.

Nagu ikka, on meteoore kõige parem vaadelda kohas, kus tehisvalgust on võimalikult vähe. Maakohtades umbes tund aega vähepilvisesse või pilvitusse taevasse kiigates võid olla üpris kindel, et näed mõnd meteoori, eriti meteoorivoolu tippajal.