PÄEVA KLÕPS | Värskelt tööd alustanud teleskoop sai suurepärase pildi meie galaktika keskpunktist

 (11)
PÄEVA KLÕPS | Värskelt tööd alustanud teleskoop sai suurepärase pildi meie galaktika keskpunktist
MeerKATi raadioteleskoopFoto: SKA South Africa

Värskelt avatud MeerKATi raadioteleskoop sai juba oma avamise päeval taevast kätte suurepärase pildi. Tegemist on hetkel kõige selgema pildiga meie galaktika keskpunktist.

"Me tahtsime inimestele näidata meie uue instrumendi võimekust," ütles MeerKATI opereeriva Lõuna-Aafrika raadioastronoomiaobservatooriumi (SARAO) peateadlane Fernando Camilo. Kindlasti sellise pildiga ka tähelepanu saadi ja instrumendi võimekust tõestati - raadioteleskoopidega on Linnutee keskpunktist pilti teha väga raske.

Teadlased ütlesid, et kuigi teleskoop on veel optimiseerimata, näitab juba esimese korraga sellise suurepärase pildi saamine, et teleskoobi potentsiaal on üüratu.

Foto meie galaktika keskpunktist, mille meerKAT tegi Foto: SKA South Africa

MeerKATi teleskoop koosneb 64 antennist ehk taldrikust, mis võimaldavad koguda erinevaid raadiolaine pikkusi. Taldrikute poolt kogutavad infohulgad töödeldakse spetsiaalselt teleskoobi jaoks loodud abivahendite poolt ning tulemuseks ongi kogutud raadiolainetel põhinevad pildid. Sarnasel põhimõttel toimivad ka satelliitpildi vastuvõtmiseks kasutatavad "satelliittaldrikud".