Omapärasemaid kohti, mida seni Marsi pinnal kaamerasse võetud

 (8)
Marsi maastikud
Marsi maastikudFoto: NASA/JPL/University of Arizona

Jätkem kõrvale libasaidid, kus Marsil tehtud fotodest Photoshopiga üle käidud, sest ka tegelikel NASA fotodel paistab üsna omapäraseid asju punase planeedi pinnal. Ajakiri Wired avaldas valiku omapärasematest pinnavormidest, mida Marsi peal leida võib.

Kuna mingeid eluvorme Marsilt seni leitud ei ole, siis peavad teadlased endiselt otsima loomuluikke seletusi nende pinnavormide kujunemisele Marsi pinnal. Teooriad ei pretendeeri küll alati lõplikule tõele. Ka piltidele antakse seega üsna fantastilisi nimesid: küll räägitakse jää-ämblikest, šveitsi juustu maastikust, spiraalsetest laavatuubidest, jne.

Need fotod on pärit NASA lehekülgedelt (mis praegu ligipääsmatud, sest agentuur on sundpuhkusel), ja nähtavasti tehtud on nad Mars Reconnaissance Orbiteri kaameratega Marsi orbiidilt.

HiRISE kaamera näeb asju küll veidi teisel lainepikkustel kui inimsilm, sellest ka termin "false color" ehk siis moonutatud värvides. Türkiissiniseid düüne Marsil tegelikult ei ole, kuid selleks, et erinevaid kihte paremini eristada, peab ka neid fotosid üle värvima.

Marsi nägu

Seotud lood:

Kuulsaim Marsi pinnavormidega seotud müsteerium oli seoses nn Marsi näoga. Viking 1 pildistas seda kohta (nimega Cydonia Marsil) 1976:

Paraku ei olnud ka see mingi tõend tsivilisatsioonist Marsi pinnalt, rääkimata, et keegi midagi kinni mätsiks. Sama kohta on hiljem uuesti vaadatud:

Lihtne on väita, et just NASA midagi meie eest peidab, aga uuemal ajal ringleb Marsi kohta igasuguseid fotosid, millest keegi on fototöötlusprogrammiga üle käinud ja mille algupära on enam kui kahtlane: