NASA toimetab rahvusvahelisse kosmosejaama uue miljonipeldiku

 (31)
NASA toimetab rahvusvahelisse kosmosejaama uue miljonipeldiku
NASA

USA kosmoseagentuur NASA toimetab järgmisel nädalal rahvusvahelisse kosmosejaama ISS uue kosmosetualeti, et muu seas testida seda enne tulevas missioone Kuule või Marsile.

23 miljonit dollarit maksev tualetisüsteem - ametliku nimetusega universaalne jäätmekäitlussüsteem (UWMS) - on 65% väiksem ja 40% kergem kui praegu kosmosejaamas kasutatav tualett ning suudab teenindada suuremaid meeskondi, kirjutab Space.com

NASA

Tualettruum viiakse ISSi 29. septembril Northrop Grumman Cygnus kaubakapsli pardal tavapärase varundusmissiooni raames. Kohale jõuab see 3. oktoobril.
Astronaudid asuvad seejärel testima, kuidas uus tualettruum jaama mikrogravitatsioonilises keskkonnas töötab. Süsteem paigaldatakse kosmosejaama 3. sõlme praeguse tualettruumi juurde, ütles NASA Advanced Exploration Systems Logistics Reduction projektijuht Melissa McKinley neljapäeval toimunud pressikonverentsil.
Kosmosetualeti täiustatud disain sisaldab uriinilehtrit ja -istet, mis on kohendatud naissoost meeskonnaliikmetele sobivamaks. Sellel on ka 3D-prinditud titaanist topeltventilaator, mille tugev õhuvoolu tõmbab raskusjõu asemel astronautide uriini ja "number kahe" tualetti.