NASA plaanib Kuu orbiidil avada kosmosejaama

 (32)
Kuuvarjutus Tallinnas
Kuuvarjutus TallinnasFoto: Hendrik Osula

NASA plaanib Kuu orbiidile tekitada "vahejaama", mis võimaldaks tihedamaid Kuu-missioone. Jaam on plaanis avada 2020-ndate aastate keskpaigas, vahendab CNet.

Selline vahejaam on oluline, kuna üha enam ja enam trügib kosmosesse ka eraettevõtteid. Üheks selliseks on näiteks Kuult ressursside otsimise ja nende kaevandamisega tegelev Moon Express, mille tegevjuht Bob Richards kommenteeris olukorda väljaandele USA Today nii: "See, mis juhtus kommerts-kosmoserakettide tööstusega hakkab varsti toimuma kommerts-Kuumissioonidega." Kosmoseärimees lisas, et leiab kahe valdkonna vahel mitmeid sarnasusi.

2017. aastal suunas ka USA president Donald Trump NASAt Kuu-poolse tegevuse poole. See on kardinaalne suunamuutus võrreldes Obama-administratsiooniga, kelle plaan oli saata inimesed Maa kaaslase asemel hoopis Marsile.

USA Today hinnangul ei suudaks NASA Kuu-jaam astronaute Kuu pinnale ilma rahvusvaheliste- või kommertspartnerite abita saata. Siinkohal tulevad mängu Elon Muski firma SpaceX ning maailma rikkaima mehe Jeff Bezose kosmosefirma Blue Origin.

Viimane mehitatud NASA missioon Kuule oli aastal 1972.